Hruška
Hruška,
„Kto si zachová schopnosť odhaľovať krásu, nikdy nezostarne“, FRANZ Kafka.
Stromy a rastliny sú našimi priateľmi a liečiteľmi,
Hruška je strom ,ktorý nás obdarúva sladkými plodmi ,ktoré sú nie len skvelou pochúťkou, ale aj truhličkou plnou prekvapení.
I v Slovanstve ho mali v úcte,
strom Hruška bola zasvätená veľkému spravodlivému bohu menom Ramchat.
Už naši predkovia vedeli, že hruška očisťuje ľudský organizmus ,zbavuje ho jedov zmierňuje dnu a reumatizmus.Obsahujú okrem vitamínov najmä vápnik, fosfor a ľahko stráviteľné cukry. Majú antibakteriálny, močopudný a posilňujúci účinok, najmä v kombinácií s ovsenými vločkami. Ich plody alebo šťava sa používajú v ľudovom liečiteľstve pri obezite, močových kameňoch, vysokom krvnom tlaku. Varené a pečené sa používajú proti kašľu a záduchu, odvar zo sušených hrušiek proti hnačkám.
Jedna hruška Vám úspešne zdvihne náladu .Plané hrušky majú liečivejšie vlastnosti ako hrušky ušľachtilé čo je dôkazom toho, že kedysi boli bežnou súčasťou lesov.
Zbytočné prešľachťovanie týchto stromov spôsobuje, že im nedovoľujeme rásť do výšky mohutnosti ako kedysi .Opýtajte sa svojich starých mám či si pamätajú na mohutné stromy po ktorých liezli deti a vešali si na nich hojdačky. Áno to boli hrušky ,ktoré sú dnes podľa nášho úsudku čím nižšie tým lepšie....
A preto nezabúdajme, že stromy vytvorili na zemi podmienky pre život zvierat, rastlín, a v neposlednom rade aj pre človeka.
Daniela